Festival VOC vín pořádá:

VOC BZENEC, z.s.

Zámecká 1508, 696 81 Bzenec

IČ: 05519080

vocbzenec@seznam.cz

www.vocbzenec.cz

@vocbzenec

Představení VOC BZENEC

Terroir "Bzenecko"

Plochou vinic je pátým největším regionem ve slovácké vinařské podoblasti 564 ha.

Vinice v bzeneckém mikroregionu jsou založeny většinou na jihozápadních svazích, na půdách se sprašovým podložím s polohami štěrků a písků, od Moravského Písku pak leží na rozsáhlé písčité duně. Geologické poměry, klimatické podmínky a optimální vinařské polohy vytváří ideální podmínky pro pěstování špičkových odrůd jako Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay a Moravský muškát, z modrých odrůd pak Frankovka, Svatovavřinecké a Rulandské modré. Vyrábí se zde vína extraktivní, s vyšším obsahem pikantních kyselin. Nejznámější víno této oblasti je Bzenecká lipka, což je Ryzlink rýnský z určených lokalit. Tato známka je nejstarší na Moravě. Jméno má z lidového pojmenování Ryzlinku rýnského - Lipka. Další známkou byl Bzenecký zlatý hrozen - sestav z vín Neuburské, Veltlínské červené rané a Sylvánské zelené. V roce 1875 začala na bzeneckém zámku výroba šumivých vín klasickou metodou kvašením v lahvích, která však do současnosti zachována nebyla.

K největším vinařským obcím patří Bzenec, Ořechov, Polešovice a Vracov. Důležitým vinařským střediskem jsou Polešovice, kde se nachází šlechtitelská vinařská stanice, ve které vzniklo několik nových odrůd, např. Muškát moravský. Centrem oblasti je Bzenec.

Z vinařských zajímavostí, které můžete vidět na trase Bzenecké vinařské stezky a Moravské vinné stezky zmiňme alespoň staré habánské sklepy ve Vracově. Mezi další rarity patří na návsi v Syrovíně vystavený historický hasicí vůz - dar od císaře Františka Josefa I. obci. V Bzenci v zámeckém parku je možné vidět lípu, která pamatuje v podstatě všechny události spojené s historií města, neboť její stáří se odhaduje na více než 900 let. Kmen je sice rozerván na několik částí, ty jsou ale různě podložené a podepřené a lípa je stále živou ozdobou města.

Půda:

Černozemě a hněhozemě vytvořené na vátých spraších, píscích a slínech.

Podnebí:

Teplé s mírným teplým prouděním vzduchu, které vzniká nahřátím půdy s písčitým podložím.

Odrůdy typické:

Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Muškát moravský, Frankovka, Svatovavřinecké, Rulandské modré  

ODRŮDY

Ryzlink rýnský

Základní charakteristika vína

Ryzlink rýnský je starobylá, ceněná odrůda používaná především na výrobu vysoce kvalitních vín. Této odrůdě se velmi dobře daří na Litoměřicku, Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a především pak ve Slovácké podoblasti v okolí města Bzenec.

Barva vína

Mladé Ryzlinky se vyznačují světle zelenkavě žlutou barvou. Starší, nazrálejší vína dosahují barvy zlatožluté, někdy až jantarové.

Vůně vína

Liší se v závislosti na ročníku, vyzrálosti a terroiru. U mladších vín se výrazněji projevuje ovocná složka - broskve, meruňky nebo citrusové plody. U starších vín se potom objevují krásné květnaté tóny přecházející do medovosti a petrolejovosti.

Chuť vína

Bývá plná, osvěžující s pikantní kyselinkou, která ho předurčuje k dlouhodobému zrání.

Smyslové požadavky na jakost Ryzlinku rýnského VOC BZENEC

Víno intenzivní, typicky zelenožluté až sytě žluté či zlatavé barvy. Čistá, harmonická a výrazná vůně se svěžími tóny meruněk či plnějšími tóny zralého až přezrávajícího žlutého peckového ovoce ve snoubení s vůní kvetoucí lípy, akátů či květů citrusů. V chuti tóny meruněk a dalšího žlutého peckového ovoce. Střed buketu svěží s hravou kyselinkou zralých citrusů a medovými tóny, zakončen kořenitě s typickou výraznější mineralitou a širokou strukturou.

Rulandské bílé

Základní charakteristika vína

Rulandskému bílému se dříve říkalo Burgundské bílé. Po tlaku Francie na změnu jména však byly všechny Pinoty přejmenovány na Rulandské, Burgundské bílé nevyjímaje. Tato odrůda je rozšířena ve všech našich šesti podoblastech, nicméně nejvíce ji najdeme na Litoměřicku a Slovácku, vynikajících výsledků dosahuje také na Znojemsku nebo Mikulovsku.

Barva vína

Zelenožlutá.

Vůně vína

Jemná, ovocitá a květinová, ve zralém víně se objevuje vůně hrušek, chlebové kůrky i lískových oříšků.

Chuť vína

Plná, elegantní, nepostrádá nikdy příjemné kyselinky a má poměrně dlouhou dochuť.

Smyslové požadavky na jakost Rulandského bílého VOC BZENEC

Barva mladě žlutá až zlatavá, vždy však se svěžími zelenkavými odlesky. Svěží vůně zralých citrusů, peckového či jádrového ovoce podkreslená žlutým melounem a vůni kvetoucích ovocných stromů, či případně i v kombinaci s vůní mandlí. Chuť s příjemnou kyselinkou, ovocným až květinovým charakterem jako ve vůni, případně přecházející do mandlových či lískooříškových tónů podle použité technologie, vždy však s bohatou strukturou a dlouhou dochutí.

Vinařství ve sdružení